בחירת צבעים בעיצוב לוגו

אנו מוקפים לאורך כל חיינו בצבעים ואיננו מסוגלים להישאר אדישים להם. צבע למעשה הינו תופעה פיסיקלית פשוטה אך הוא גם תופעה פסיכולוגית (הפירוש שהמוח שלנו נותן לאור באורך גל מסוים שהעין שלנו קולטת), עוד מילדותנו המוקדמת אנו לומדים לפתח רגשות כלפי הצבעים ומבצעים פעולות והחלטות יומיומיות בהסתמך על צבעים.

כאשר אנו רואים את הצבעים, אנחנו מגיבים מיד. זה קורה מהר יותר מאשר אנו יכולים לקרוא מילה אחת. למעשה, המוח עושה חיבורים של צבע וצורות לפני שהמודע אפילו יודע על מה אנחנו מסתכלים!

היום אנו יודעים על הקשר החזק בין צרכנים וצריכה לבין צבע, ידע שנצבר בעקבות עשרות מחקרים וניסויים מבוקרים ועל כן בבניית מותג, בעיצוב הלוגו שלו וערכת הזהות העסקית, בחירת הצבעים ושילובם הינה קריטית להצלחת המותג.

הצבעים נחלקים לצבעים חמים – אדום, כתום, צהוב וכל גוניהם, ולצבעים קרים – כחול, אינדיגו, סגול ועוד. הצבעים החמים מעוררים וממריצים ואילו הקרים מרגיעים וממתנים. הירוק הוא צבע מאוזן מכיוון שהוא שילוב של צהוב, שהוא צבע חם ושל כחול, שהוא צבע קר, ועל על כן הירוק הינו צבע ממתן ומאזן.

הלוגו הינו חלק בלתי נפרד מהזהות של החברה שלך וממה שאתה מעוניין לשדר לקהל לקוחותיך. לאחר שלב עיצוב הלוגו, בדרך כלל בונים זהות עיצובית - Identity המתבססת על ערכת צבעים נבחרת אשר על בסיסה נשענים כל האלמנטים התדמיתיים כמו: כרטיס ביקור, ניירת עסקית, מעטפות, טמפלט למצגת עסקית, שילוט חוץ ופנים, נקודת המכירה ועוד.

הצבעים – משמעות והקשרים:

צהוב:  אסוציאציה של שמש, אור, קיץ, קלילות, ילדותיות, שובבות ואנרגיה. מצד שני לעיתים משויך לאזהרה, רעל, אנרגיה גרעינית וכו.

כחול: צבע עמוק, משדר קרירות, שלום ושלווה, נאמנות והרמוניה בעסקים משדר מכובדות.

תכלת: צבע השמיים, משדר ריחוף, רוגע, רומנטיקה.

סגול: צבע הלבנדר הינו צבע עשיר שמשדר אצילות ויוקרה אם כי יכול להדיף גם מסתורין. מסמל משפט צדק, ממלכתיות וחוזק.

ורוד: צבע שמסמל רוך, מתיקות, מזכיר תינוקות וילדים, תמימות ועדינות. לרוב הוא בהקשר נשי.

ירוק: משדר רעננות וקלילות, צמיחה והתחדשות, כסף ונדבנות. הצבע הירוק לעיתים בשימוש עבור זהות של חברות פיננסיות ובנקים ולרוב גם במוסדות בריאות, בתי חולים ותעשיית תרופות.

אדום: נחשב החם והאגרסיבי מבין הצבעים, מייצג תשוקה ואהבה, פראיות ומהירות, תחרות ותוקפנות. האדום הינו צבע דומיננטי מאוד.

כתום: צבע חם הבנוי מאדום וצהוב, מעורר, ממריץ ומסמן התלהבות וחדשנות.

בורדו: צבע חזק ממשפחת הצבעים החמים, צבע היין שמשדר ממלכתיות ואצילות

חום: צבע האדמה ממשפחת הצבעים החמים, מסמל שייכות, משפחתיות וביטחון. במקרים מסוימים גם נוסטלגיה וזיכרונות.

שחור: צבע כבד ורציני משמש גם כסימן לאבל אך אם כל זו משדר אלגנטיות רשמיות וחוזק. הצבע השחור משתלב היטב עם שאר הצבעים.

אפור: צבע שקט וניטרלי, במקרים מסויימים ישדר עצב ודאגה אך בקונוטציה עסקית יסמל רשמיות יציבות וחוכמה.

לבן: צבע הניקיון והטוהר, מסמל פשטות רוגע ועדינות, תקווה ותחילת חיים חדשים. במקרים מסוימים גם אלוהות וקודש. מאוד פופולרי באתרי אינטרנט וכרקע לטקסט רץ.

זהב / כסף: צבע המלוכה, משדר כבוד ויוקרה, עליונות וכוח. כדאי להיזהר משימוש יתר בצבעים אלו כי יכולים לשדר במקרים מסויימים התנשאות ו"נובורישיות".